Commencement

Graduate School 2021 Commencement

 

Sixty-seven students will earned doctorate and master’s degrees on May 20 during a commencement ceremony held on Eugene McDermott Plaza. Download the Commencement Program.

2019-2021 Graduates by Degree Program

  • Biological Chemistry

    Program Chair: Benjamin P. Tu, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Curtis Wayne Bacon
    • Aloysus Kome Lawong
    • Nikhil Madhusudhan
    • Tabitha Chung-Yan Ting
  • Biomedical Engineering

    Program Chair: W. Matthew Petroll, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Busola Ruth Alabi
    • Vamsi Krishna Daliparthi
    • Alicia Rachel England
    • Yesenia Amanda Gonzalez
    • Devin Sean O’Kelly
    • Minzhe Zhang
  • Cancer Biology

    Program Chair: Rolf A. Brekken, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Wenting Du
    • Matthew Aaron Esparza
    • Chien-Hsiang Hsu
    • Stacy Yuan Kasitinon
    • Demetra Patricia Kelenis
    • Jin Suk Park
    • I-Hui Wu
    • Paul Matthew Yenerall, II
    • Ning Zhang
  • Cell and Molecular Biology

    Program Chair: Angelique Whitehurst, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Miles Black
    • Sanchari Datta
    • Zachary Regino Gallegos
    • Zane Alexander Gibbs
    • Soo Young Kim
    • Andrew David Mathis
    • Carlo Giovanni Quintanilla
    • George Russel Wendt

    Master of Science

    • Woong Hee Cho
  • Clinical Psychology

    Program Chair: Beth D. Kennard, Psy.D., ABPP

    Doctor of Philosophy

    • Joshua Eric Becker
    • Natalie Nicole Benedetto
    • Audrey Lorraine Cecil
    • Jeanette Lee Chong
    • Nicholas Edmund Curcio
    • Savanna Sablich Duley
    • Ana Fey El Behadli Gonzalez
    • Daniel Kuroda Elledge
    • Cole David Hague
    • Lora Jane Israelsen
    • Hayden Mensah Mbroh
    • Catherine Elizabeth Munro
    • Aysha Gabrielle Najjab
    • Sarita Patel
    • Sarah Grace Pennant
    • Jeffrey Michael Schaffert
    • Hunter Boone Small
    • Emily Elaine Smith
    • Jessica Wiblin
    • Kristin Linette Wolfe
    • Lucas Peter Salvatore Zullo
  • Clinical Science

    Program Chair: Scott Smith, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Jessica D. Abramowitz, M.D.
    • Rohan Khera, M.D.
    • James Patrick MacNamara, M.D.
    • Nirmish Singla, M.D.
    • Ayesha Noor Zia, M.D.
  • Genetics, Development, and Disease

    Program Chair: Ondine Cleaver, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Sarah Elizabeth Addams
    • Samadrita Bhattacharyya
    • Cemre Celen
    • Edward Daniel
    • Jordan Harrison Driskill
    • Courtney DaVee Goldstein
    • Stephen Li
    • Victor Manuel Palacios
    • Zhaoning Wang
    • Qian Yang
    • Yu Zhang
  • Immunology

    Program Chair: Anne Satterthwaite, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Yajing Gao
    • Ricardo A. Irizarry-Caro
    • Minghao Li
    • Uma Maheswari Selvaraj
    • Seoyun Yum

    Master of Science

    • Byounggyu Yoo
  • Integrative Molecular and Biomedical Sciences

    Program Chair: Yi Liu, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Alexandra Lee Ghaben
    • Haijing Guo
    • Evan McAllister Stevens
    • Shidan Wang
    • Fangzhou Zhao
  • Molecular Biophysics

    Program Chair: Luke M. Rice, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Jordan Matthew Baumhardt
    • Katelyn Ashley Doxtader
    • Nathan Chandler Egge
    • Anant Vishwanath Gharpure
    • Tae H. Kim
    • Anna Kunyoung Lee
    • Alexander Christian Partin
    • Allyson Rice
    • Andrew Frank Schober, Jr.
    • Yusuf Talha Tamer
    • Sai Rashmi Voleti
    • Wenmin Xing
    • Jing Zhang

    Master of Science

    • Jordan Finnell
    • Michael Porter
    • Charis Elyse Springhower
  • Molecular Microbiology

    Program Chair: John Schoggins, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Michael Edward Abrams
    • Peter Michael Burnham
    • Kyle Nicholas Goodman
    • Elizabeth Rose Hughes
    • Angel Giovani Jimenez Lopez
    • Aman Kumar
    • Breanna Lauren Pasko

    Master of Science

    • Virginia Ann Ray
  • Neuroscience

    Program Chair: Genevieve Konopka, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Ashley Grace Anderson
    • Marissa Co
    • Brianne Marie Dentel
    • Elyza Hope Kelly
    • Pei-Yi Lin
    • Matthew Mendoza
    • Elizabeth Anne Scheuermann
    • Alex Jay Sonneborn
    • Mengni Wang
    • Wen Mai Wong
    • Xingjian Zhang
    • Wenchan Zhao

    Master of Science

    • Jacob Lee McClendon
  • Organic Chemistry

    Program Chair: Uttam K. Tambar, Ph.D.

    Doctor of Philosophy

    • Jackson Andrew Gartman
    • Junyu Gong
    • Mohammed Sharique

Student Profiles