2012 Project Index

Project NumberMentorDepartment/Division
1 Bruce Beutler Center for Genetics of Host Defense
2 Jula K Inrig Internal Medicine
3 Emmanouil Brilakis Cardiology
4 Shusheng Wang    Ophthalmology
5 Philip Greilich    Anesthesiology, Division of Cardiothoracic Anesthesia
6 Qi Fu  Cardiology
7 Donald Glass Dermatology
8 Jim Wagner Internal Medicine
9 Sherwood Brown Psychiatry
10 Benjamin Chong Dermatology
11 Peter Szmuk Anesthesiology
12 Eric Rosero Anesthesiology
13 Subhash Banerjee Internal Medicine/Cardiovascular Disease
14 Pete Batra Otolaryngology
15 Greg Jackson Pediatrics
16 Heidi Jacobe Dermatology
17 John M. Abrams Cell Biology
18 Joseph Goldstein Molecular Genetics
19 Carol North Psychiatry
20 Nathan Kim Radiation Oncology
21 Glenn Flores Pediatrics
22 Michael Khazzam Orthopaedic Surgery
23 John Mansour Surgical Oncology
24 Darryl Miles Pediatrics
25 Rolf Brekken Hamon Center for Therapeutic Oncology Research- Surgery  
26 Rahul Banerjee Orthopaedic Surgery
27 Joseph Hill Internal Medicine / Cardiology
28 Nora Gimpel Family & Community Medicine 
29 Kiyoshi Ariizumi Dermatology
30 James Bibb Psychiatry and Neurology and Neurotherapeutics
31 Christine Kim Garcia McDermott Center for Human Genetics
32 Brian Bethea Cardiothoracic Surgery
33 Deborah Clegg Internal Medicine
34 Herbert Phelan Surgery
35 Jeffrey Zigman Internal Medicine
36 Adrian Rothenfluh Psychiatry
37 Ann Stowe Neurology and Neurotherapeutics
38 Steven Vernino Neurology and Neurotherapeutics
39 Dan Meyer Department of Cardiovascular and Thoracic Surgery
40 Lily Huang Cell Biology
41 James Luby Internal Medicine - Infectious Diseases  
42 Paul Van Ness Neurology and Neurotherapeutics
43 David Schindel Pediatric Surgery
44 Gail Peterson Cardiology/Internal Medicine
45 Pamela Okada Pediatrics
46 Mark Johnson Neurology and Neurotherapeutics
47 Larry Lavery Plastic Surgery
48 Jeffrey Kenkel Plastic Surgery
49 Vincent Aguirre Internal Medicine
50 Babatunde Ogunnaike Anesthesiology and Pain Management
51 Philippe Zimmern Urology
52 Tracey Wright Pediatrics/Division of Rheumatology
53 Steven Wolf Surgery
54 Jane Wigginton Surgery
55 Charles Rosenfeld Pediatrics, Division of Neonatal-Perinatal Medicine 
56 Mark Johnson Neurology
57 J. Michael DiMaio Cardiothoracic Surgery
58 Craig Malloy Advanced Imaging
59 Benjamin Chong Dermatology
60 Rafael Ufret-Vincenty Opthalmology
61 Babatunda Ogunnaike Anesthesiology and Pain Management
62 Kevin Albuquerque Radiation Oncology
63 Samuel Barnett Neurological Surgery
64 Michael H. Huo Orthopaedic Surgery
65 Philip Greillich Department of Anesthesiology, Division of Cardiothoracic Anesthesia
66 Enas Kandil Anesthesiology and Pain Management
67 D. Nathan Kim Radiation Oncology
68 Karanjit S. Kooner Opthalmology
69 Nora Gimpel Family & Community Medicine, Parkland Community Health Institute
70 Glenn Flores Pediatrics
71 Christopher Chen Orthopaedic Surgery
72 Anne Fischer Pediatric Surgery
73 Erica Grant Anesthesiology and Pain Management
74 Hao Huang Advanced Imaging Research Center
75 Ellen Vitetta Department of Immunology
76 Roger Rosenberg Neurology and Neurotherapeutics 
77 Baran Sumer Otolaryngology - Head and Neck Surgery
78 Tracey Wright Pediatrics/Rheumatology
79 Raymond Fowler Emergency Medicine (Surgery)
80 Philippe Zimmern Urology
81 Glenn Flores Pediatrics
82 Don Rockey Internal Medicine/Gastroenterology
83 Ildiko Lingvay Internal Medicine/Endocrinology
84 James Luby Internal Medicine/Infectious Diseases
85 Subhash Banerjee Internal Medicine/Cardiovascular Disease
86 Joseph Hill Internal Medicine/Cardiology
87 Christy Boling Turer General Pediatrics
88 James Thornton Plastic Surgery
89 Rashmin Savani Pediatrics/Neonatology 
90 Carol Tamminga Psychiatry
91 Ellen S. Vitetta Cancer Immunobiology Center
92 Heidi T. Jacobe Dermatology
93 Rashmin Savani Pediatrics/Neonatology
94 James Amatruda Pediatrics