Previous Nominata Award Winners

The Nominata Award is presented annually and is the highest honor bestowed by UT Southwestern Graduate School of Biomedical Sciences.

2013

Yuxiao Wang

Molecular Biology

Dean’s Discretionary Award

Joshua Chang

Neuroscience

2012 

Tina Han

Biological Chemistry

Dean’s Discretionary Award

Kole Roybal

Immunology

Ruei-Jiun Hung

Neuroscience

2011

Ying Liu

Biological Chemistry

Dean’s Discretionary Award

Juan Mendoza

Molecular Biophysics

Anita Autry

Neuroscience

2010

Courtney Karner

Genetics and Development

2009

Heng-Chi Lee

Genetics and Development

2008

Rodney Infante

MSTP/Cell Regulation

2007

Ryan Potts

Cell Regulation

Dean’s Discretionary Award

Sohini Mukherjee

Biological Chemistry

2006

Agnel Sfeir

Integrative Biology

Dean’s Discretionary Award

Daniel Motola

MSTP/Biological Chemistry

Rashu Bhargava Seth

Cell Regulation

2005

Eileen Foy

MSTP/Molecular Microbiology

Dean’s Discretionary Award

Jonathan Hommel

Integrative Biology

Tim Rand

MSTP/Biological Chemistry

2004

Andrew I. Shulman

MSTP/Cell Regulation

Dean’s Discretionary Award

Jeffrey Cheng

MSTP/Genetics and Development

2003

John W. (Trey) Fondon, III

Molecular Biophysics

Dean’s Discretionary Award

Jon T. Willie

MSTP/Cell Regulation

2002

Jared Paul Rutter

Molecular Biophysics

Dean’s Discretionary Award

Lily Y. Li

MSTP/Integrative Biology

Chun-Li Zhang

Genetics and Development

2001

Chad Albert Cowan

Cell Regulation

Dean’s Discretionary Award

James A. LeSueur

Genetics and Development

Narimon Honarpour

MSTP/Integrative Biology

2000

Eva Susanne Istvan

Molecular Biophysics

1999

Pavallur Sivakumar

Immunology

1998

Nikolai Grichin

Molecular Biophysics

1997

Ellen A. Lumpkin

Neuroscience

1996

Mircea Podar

Genetics and Development

1995

David M. Raizen

MSTP/Neuroscience

1994

Bostjan Kobe

Molecular Biophysics

1993

Kerstin Leuther

Genetics and Development

1992

Michelle Southard Smith

Genetics and Development

1991

Robert Charles Kowal

MSTP/Cell and Molecular Biology

1990

Charles Lee Sentman

Immunology

1989

Ellen Sarah Pizer

MSTP/Microbiology

1988

Andrew R. Zinn

MSTP/Cell and Molecular Biology

1987

John Williams

MSTP/Biochemistry

1986

John Hackett

Immunology

1985

Diane Jelinek

Immunology

1984

Omid Khorram

Physiology

1983

Sheryl Sue Smith

Physiology

1982

James Koenig

Physiology

1981

Ellen Pure

Immunology

1980

Pila Estess

Microbiology